Yüzyıllardır yüksek kaliteli masif parke emsalsiz güzelliği, çeşitliliği, sağlamlığı ve doğallığı nedeni ile yer döşemesi olarak en çok kullanılan malzeme olmuştur. Her evin değerini arttırmakta ve her odanın dekorunu tamamlayıcı olmaktadır. Masif parkeler uzun boy ve kısa boy olmak üzere iki sınıfa ayrılabilir. Ülkemizde son yıllara kadar kısa boy çam, kayın, meşe ve kestane masif parke üretimi yapılmaktaydı.
Halbuki büyük ebatta masif parke ağacın güzelliğini olabildiğince sergileyebilir, küçük ebat parkeler ise bunu yeterince anlatamaz, gösteremez. Küçük ebat masif parke üretilmesinin sebebine gelince; Afrika kökenli ağaç ithalatının az olması ve kurutma sorunları idi. Parkecilikte, parke taslağının kurutulması en önemli aşamadır. Eldeki iptidai kurutma tesisleri küçük ebatlar için bile yeterince sorun çıkardığından büyük ebatta masif parke kurutmaya cesaret edilemiyordu.

Yeşiloğlu firması olarak sahip olduğumuz modern fırınlarımız ve bilgisayarlı kontrol merkezimiz sayesinde yumuşak ağaç ve ithal sert ağaçlardan yapılan uzun boy parke üretimlerimizden her zaman için maximum verim almayı başardık. Bu başarılı çalışmayı yılda 200.000 m² üretim kapasitesine çıkartarak, ülkemizde benzer şekilde üretim yapan firmalara göre; kalite, verim ve kapasite olarak listeninin ilk sırasına yerleşmeyi başardık.

Uzun boy parkeyi nasıl üretiyoruz ?

* Gelen tomruklar üretim boylarına uygun olarak Fransız Gillet marka büyük şeritte kesilip, taslak elde edilmek üzere küçük şeritlere devredilir.

* Taslak hazırlanması; ağacın lif yapısını göz önüne alarak milimetrik ölçülerde ve istiflenmesi parke imalat bilgi ve deneyimi birleştirilerek dikkatlice yapılır.
* Parke üretiminde kurutma en önemli olaydır. Firmamızda ağacın rutubeti, denge rutubeti, ısı gösterge sistemi ve kumanda sistemini tek merkezden organize ve kontrol edilmektedir. Konusunda dünyada otoriter Alman Lignomat marka 8 büyük fırında gerçekleştirdiğimiz kurutma ile parke taslağının rutubetini %8'e kadar düşürüyoruz.

* Kurutulmuş taslağın fırın sonrası belli bir süre klimatize edilmiş kapalı bir alanda mevcut ortam ile dengeleme için bekletiyoruz.

* Parkenin uzun bir müddet sağlıklı ve güvenli kullanılabilmesi, tabana tam yapışabilmesi için teknik ekibimiz uzun müddet çalışarak her ebat parke detayları için teknik çizimler yapmıştır. İşte bu teknik resimlere uygun parkeleri üretebilmek için dünyada bu konuda bir numara olan Alman Weinig EM-10 marka parke üretim makinasında, bir taraftan taslak olarak giren parke diger taraftan kusursuz mamul olarak çıkmaktadır.

* İşlemin son safhasında parke makinasından çıkan mamül parkeler kalite kontrolden geçirilerek sınıflara ayrılır ve ambalajlama işlemi yapılarak sevkiyata hazır hale getirilir.


Üretimde Kullanılan Ağaçlar:
-Sapelli -Bolondo -Çam
-Iroko -Merbau -Ceviz
-Doussie -Afrormosia -Kestane
-Bubinga -Meşe -Kiraz -Kayın
-Teak -Tali -Maple -Walnut
-Oak -Pine -Chesnut -Beech
-Cherry
Yeşiloğlu has fully automatic Weinig model parquet machine; Using our own kilns we first lower the moisture content of pre-finished parquet wood to %8
(-1%;+2% tolerance range) so that the end product will be obtained with high quality. We are capable of manufacturing parquet with specific dimensional requirements.
Massive parquet dimensions:
* Thickness: 14-16-20-22 mm.
* Width: 80-90 mm.
* Length: 500-600-700-800-900-1000 mm.

In all aspect of our production a strict quality control is applied to satisfy our customers need.
Firuzköy Mh. Ali Gülmez Cd. No.7 -Avcılar-İstanbul-TURKEY
Tel: +90212 423 00 22 , Fax: +90212 423 25 69